Co daje picie wody? – wpływ wody na ludzki organizm

zalety picia wody

Bez wody nie byłoby życia na ziemi. Picie wody jest oczywistością, ale bardzo często o niej zapominamy – szczególnie, gdy zastępujemy ją kolejnymi filiżankami kawy czy herbaty. Jednak picie czystej wody jest niezbędne, jeśli marzymy o pięknej cerze i szczupłej sylwetce. Dzięki wodzie dłużej możemy cieszyć się zdrowiem.

Zalety picia wody

O niezliczonych zaletach picia wody słyszymy niemal z każdej strony, w mediach, od dietetyków i lekarzy. Jednak najczęściej ogranicza się to do zalecenia, aby po prostu pić więcej wody. Znacznie rzadziej dowiadujemy się, co robi woda w naszym organizmie i w czym pomaga jej picie. Odpowiedzią na pytanie dlaczego powinno się pić dużo wody jest informacja, że woda stanowi 70% naszego organizmu. Z tego też powodu jego prawidłowe funkcjonowanie bez wody jest zupełnie niemożliwe a odpowiednie nawodnienie pozwala utrzymać równowagę płynów w organizmie. Chcielibyśmy jednak wymienić najważniejsze zalety wody mineralnej, aby informację o potrzebie picia wody poprzeć konkretnymi informacjami.

Właściwości wody do picia powodują, że jej spożycie na odpowiednio wysokim poziomie ułatwia utrzymywanie diety, pobudza metabolizm i poprawia trawienie, wygląd i nawilżenie skóry, wspomaga funkcjonowanie mięśni i nerek oraz termoregulację organizmu. Ponadto woda wypłukuje nagromadzone w organizmie toksyny. Oprócz tego plusy picia wody, to zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru i zawału, poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, redukcja bólów głowy, poprawa koncentracji. Tak wielu korzyści nie sposób bagatelizować. Należy więc każdego dnia dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Ile powinno się pić wody dziennie?

Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody. W przypadku dzieci nawodnienie ciała jest wyższe i wynosi od 75 do 94 % (górna wartość dotyczy niemowląt). Woda w ciele człowieka pełni bardzo wiele funkcji. Jej zadaniem jest między innymi regulacja temperatury czy transport substancji odżywczych. Woda jest również źródłem składników mineralnych. Odwodnienie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Stwierdzono, że życiu zagraża ubytek 10% wody z organizmu. Dlatego picie wody jest tak ważne, jak jedzenie.

Zaleca się, aby pić wodę małymi łykami. Zbyt duża ilość życiodajnego płynu za jednym razem prowadzi do wypłukania soli mineralnych z organizmu. Bardzo ważne jest picie wody na czczo, krótko po przebudzeniu. Wtedy powinniśmy wypijać najwięcej, nawet 0,7 l. Tymczasem picie wody na noc przed snem może tylko zakłócić sen lub być źródłem kłopotów z zasypianiem.

Zatem ile dziennie pić wody? Polskie normy dotyczące picia wody zostały opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia, który podaje, że:

  • niemowlęta powinny pić do 800 ml wody dziennie
  • dzieci w wieku 1–3 lat – 1300 ml
  • dzieci w wieku 4–6 lat – 1700 ml
  • dzieci w wieku 7–9 lat – 1900 ml
  • dorosły mężczyzna powinien wypijać około 3500 ml wody dziennie
  • kobiety powinny pić o około 3000 ml wody dziennie

Efekty picia wody

W związku z tym, że ludzkie ciało każdego dnia pozbywa się dużych ilości wody poprzez błony śluzowe i skórę, nerki, układ oddechowy i pokarmowy, należy dostarczać odpowiednią ilość płynów. Biorąc pod uwagę wszystkie przyswajalne płyny, najczęściej polecana jest woda. Regularne picie wody jest niezbędne do utrzymania równowagi wszystkich parametrów życiowych.

Picie wody mineralnej nie wiąże się z groźbą przytycia, ponieważ woda nie ma wartości energetycznej. Mimo że nie posiada wartości odżywczej, wpływ wody na organizm człowieka jest ogromny. Pozwala usunąć z organizmu produkty przemiany materii, daje możliwość zachowania odpowiedniej gęstości krwi i jej ciśnienia. Obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, między innymi zawałów. Czysta woda do picia ma pozytywny wpływ na wydolność intelektualną i fizyczną, w tym na pracę mięśni oraz ruchomość stawów. Nawilża i chroni narządy wewnętrzne, tj. mózg, rdzeń kręgowy, skórę, oczy. Picie wody niegazowanej sprawia, że wolniej się męczymy, nie mamy problemów ze snem, gwarantuje ono normalną gęstość soków trawiennych.

Jaki jest wpływ picia wody na cellulit?

Odchudzanie to nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna. Osoby, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów masy ciała i zastanawiają się co pić żeby schudnąć, powinny wiedzieć, że najlepsza do tego jest właśnie woda. Jest ona najlepszym lekarstwem na cellulit, którego przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna. Wykazano, że zbyt duża ilość progesteronu i estrogenu prowadzi do podskórnych obrzęków, znacząco utrudnia krążenie krwi. W ten sposób powstaje cellulit.

Wyróżnia się cellulit wodny, tłuszczowy, cyrkulacyjny. Bez względu na to, jaki cellulit kobieta posiada, ważnym panaceum na pomarańczową skórkę jest właśnie woda, która wypłukując toksyny z ciała, stymuluje do pracy narządy wewnętrzne, w tym nerki i skutecznie minimalizuje ilość płynów w organizmie. Potwierdza to jak ogromne są korzyści z regularnego picia wody, która dodatkowo pobudza metabolizm, zmniejsza apetyt, ułatwia pasaż jelitowy, redukuje problem wzdęć i zaparć. Dlatego picie wody na diecie to konieczność, bez niej o wiele trudniej jest schudnąć.

Jak picie wody wpływa na cerę?

Regularne nawadnianie organizmu to gwarancja pięknej cery. Woda sprawia, że skóra jest elastyczna, ma młody wygląd. Warto podkreślić, że aby na dłużej zachować świeży wygląd nie wystarczy wklepywać w skórę twarzy drogich kremów. Konieczne jest picie wody, które nie tylko oczyszcza organizm, ale też sprawia, że kolagen, będący rusztowaniem skóry, nie ulega zbyt szybko degradacji. Poza tym, wypłukując z ciała toksyny, minimalizujemy możliwość pojawienia się na twarzy nieestetycznych zmian skórnych.

Czy możliwe jest przedawkowanie wody?

W świetle wszystkich zalet spożywania dużych ilości wody i prawidłowego nawadniania organizmu, dobrym pytaniem jest czy picie dużej ilości wody szkodzi? Wydaje się to absolutnie niemożliwe. Jednak wbrew pozorom tak samo niebezpieczne jak odwodnienie, jest zbyt duże nawodnienie organizmu. To niebywałe, ale faktem też jest, że picie wody szkodzi.

Jak działa nadmiar wody w organizmie?

Otóż nadmiar wody w ludzkim organizmie może skutkować hiponatremią, czyli niedoborem sodu w organizmie. Co więcej, wypicie nadmiaru wody może w efekcie doprowadzić do obrzęku mózgu, a nawet śmierci. Wprawdzie są to przypadki absolutnie skrajne, jednak należy pamiętać, że nadmierne picie wody może nam zaszkodzić. Jest to informacja szczególnie ważna dla osób, które są na diecie i często wierzą, że im więcej wypiją wody, tym szybciej schudną. Picie samej wody nie tylko nie spowoduje utraty masy ciała, ale może też doprowadzić do powikłań i problemów zdrowotnych.

Jak w każdej dziedzinie życia, także i w przypadku picia wody, złotym środkiem jest umiar. Pamiętajmy więc, że woda pita w dopuszczalnych ilościach oczyszcza i nawadnia organizm, a przekraczając jej zalecane dawki, możemy sobie zaszkodzić. Świadomie nawadniajmy się i żyjmy zdrowo.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi