Dieta oczyszczająca organizm z toksyn – przedstawiamy jej jadłospis i efekty

dieta detoksykacyjna

Toksyny i konserwanty – są one nie tylko dookoła nas, ale także wewnątrz naszych organizmów. Ogromne ilości toksyn wchłaniamy w zasadzie każdego dnia – czy to oddychając zapylonym powietrzem, czy też spożywając wysokoprzetworzone i silnie zakonserwowane posiłki. Dlatego tak ważne jest regularne odtruwanie organizmu. Doskonałym sposobem na to jest zastosowanie diety oczyszczającej organizm z toksyn.

Jedno- i trzydniowa dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest znakomitą metodą na usprawnienie pracy jelit, usunięcie toksyn z dróg żółciowych i oczyszczenie całego układu pokarmowego. Dodatkowo dieta oczyszczająca może być stosowana jako sposób na szybką i skuteczną utratę wagi. Dieta oczyszczająca z toksyn jest najpopularniejsza w dwóch wariantach, jedno- lub trzydniowym. Może też stanowić znakomity wstęp do dłuższej diety odchudzającej lub początek nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych.

Jednak aby dieta oczyszczająca mogła być efektywna, a także by nie była dla naszego organizmu nadmiernym szokiem, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Na tydzień przez planowaną dietą odtruwającą należy zrezygnować z fast foodów, słodkich napojów gazowanych, a także tłustych, ciężkich, smażonych potraw i żywności przetworzonej. Należy dowiedzieć się co to jest dieta lekkostrawna, gdyż zalecane jest jej wprowadzenie, jako formę przygotowania do zdrowej diety oczyszczającej. Oprócz tego dobrze jest stopniowo zmniejszać, aż do całkowitego odstawienia, kawy i herbaty oraz zupełnie zrezygnować z papierosów i alkoholu.

Dieta oczyszczająca opiera się głównie na warzywach i owocach a dodatkowo należy pamiętać o stałym, odpowiednim nawadnianiu organizmu. Ażeby dieta mogła być przeprowadzona bez problemów i aby nie trzeba było wkładać nadmiernego wysiłku w przygotowywanie poszczególnych posiłków, dobrze jest zaopatrzyć się w sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową do soków.

Jadłospis w diecie oczyszczającej

Dieta oczyszczająca to nie tylko zmiana sposobu odżywiania czy też decyzja korzystania z określonego jadłospisu. Zarówno jednodniowa dieta oczyszczająca, jak i trzydniowa dieta oczyszczająca, to także zbiór rytuałów, które dzięki dbaniu o siebie i swoje ciało, pomogą je oczyścić ze szkodliwych substancji zalegających w zakamarkach organizmu, dróg żółciowych i układu pokarmowego.

Przykładowy rozkład dnia podczas przeprowadzania detoksu organizmu sokami (w diecie oczyszczającej), wygląda następująco:

 • 8:00 – szklanka ciepłej wody (jednak nie gorącej) z sokiem z cytryny,
 • 8:30 – sok „cytrusowa bomba” (w jego skład wchodzą: pomarańcza lub grejpfrut, jabłko, melon),
 • 9:00 – masaż lub peeling rozluźniający połączony z ciepłym prysznicem,
 • 9:30 – szklanka naparu ziołowego lub herbaty ziołowej,
 • 10:00 – minimalna aktywność fizyczna, wskazana jest mało wymagająca sekwencja jogi lub spacer,
 • 11:30 – szklanka naparu ziołowego, ewentualnie herbaty ziołowej,
 • 12:30 – energetyczny zielony sok owocowo-warzywny (w jego skład wchodzą: marchew, seler, szpinak, sałata, pietruszka),
 • 13:00 – szklanka naparu ziołowego lub herbaty ziołowej,
 • 13:30 – zalecana jest drzemka, aby organizm miał szansę na regenerację oraz mógł jeszcze lepiej i efektywniej pozbywać się toksyn,
 • 14:30 – szklanka naparu ziołowego, bądź herbaty ziołowej,
 • 15:30 – delikatnie podnoszący poziom cukru w organizmie sok porzeczkowo-ananasowy,
 • 17:00 – szklanka naparu ziołowego, herbaty ziołowej,
 • 19:30 – sok ułatwiający zasypianie i wyciszający układ pokarmowy (w jego skład wchodzą: ananas, winogrona, sałata, seler),
 • 21:30 – szklanka naparu ziołowego lub herbaty ziołowej,
 • 22:00 – to optymalna pora, aby po intensywnie oczyszczającym dniu położyć się spać.

Dieta oczyszczająca, czyli detoksykacyjna

Podczas diety detoksykacyjnej ważne jest, aby spożywać pięć posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo, oprócz posiłków złożonych głównie z soków warzywnych lub warzywno-owocowych, dozwolone jest picie herbat owocowych lub ziołowych oraz wskazane jest spożywanie dużych ilości wody.

Najlepszym czasem na przeprowadzenie diety oczyszczająco odchudzającej jest weekend, ponieważ nie zaleca się w czasie jej trwania podejmowania wzmożonej aktywności fizycznej lub wykonywania wymagającej energetycznie pracy. Dla płynnego i bezproblemowego przeprowadzenia diety wskazane jest, aby co najmniej dzień wcześniej dokładnie przemyśleć i ustalić jadłospis na czas weekendowej diety oczyszczającej, włącznie z zaopatrzeniem się w niezbędne produkty. Ta zdrowa dieta oczyszczająca organizm łączy w sobie oczyszczanie organizmu od wewnątrz poprzez zastosowanie terapii sokami oraz zadbanie o swoje ciało poprzez ciepłe kąpiele, peelingi oraz ogólne zrelaksowanie i rozluźnienie ciała i umysłu. Takie połączenie daje niebywałe efekty.

Ze względu na fakt, że detoks-dieta oczyszczająca jest dietą niskoenergetyczną i bardzo restrykcyjną, nie jest zalecane stosowanie jej dłużej niż 10 dni. Jednocześnie należy pamiętać, że im dłużej trwa płynna dieta oczyszczająca, tym lepsze daje efekty. Jednak czas jej trwania powinien być ściśle uzależniony od własnych możliwości i wytrzymałości, a także poziomu motywacji.

Efekty, jakie daje dieta oczyszczająca

Efekty skutecznej diety oczyszczającej organizm są zarówno widoczne od zewnątrz, jak i odczuwalne od wewnątrz. Efektem odżywiania się wyłącznie sokami jest nie tylko spadek wagi, ale idą za tym także liczne zdrowotne korzyści. W pierwszej kolejności należy wymienić oczyszczenie dróg żółciowych. Weekendowa dieta oczyszczająca ma udowodnioną skuteczność w pozbywaniu się piasku z woreczka żółciowego oraz stanowi doskonałą profilaktykę powstawania kamieni żółciowych. Dodatkowo, dieta tego rodzaju zalecana jest również dla poprawienia kondycji wątroby nadwyrężonej nadmiernym działaniem substancji toksycznych na organizm. Udowodnione jest, iż regularnie stosowana dieta oczyszczająca z toksyn znacząco zmniejsza ryzyko powstania kamieni żółciowych. Ponadto odtruciu podlega układ pokarmowy i cały organizm.

Po zakończeniu szybkiej diety oczyszczającej poprawia się funkcjonowanie jelit, regulują się wypróżnienia. Zanotowano również przypadki unormowania się cyklu miesięcznego u kobiet. Ponadto niezwykle poprawia się wygląd skóry oraz kondycja włosów i paznokci. Zastosowanie diety odtruwającej to same korzyści. Warto przynajmniej raz na pół roku zastosować tę kurację dla zdrowia i piękniejszego, zdrowszego wyglądu.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi