Kiedy należy jeść owoce?

o jakiej porze jeść owoce

Wszędzie oraz już od najmłodszych lat słyszymy, że owoce to samo zdrowie i powinno się je jeść jak najczęściej. Najmłodsi otrzymują musy owocowe, nieco starsze dzieci najłatwiej przekonują się do soków owocowych i sałatek owocowych, a z czasem zjadamy po prostu surowe owoce w formie zdrowej przekąski. Jednak czy aby na pewno wiemy, kiedy najlepiej jeść owoce? Czy zdrowie i witaminy powinniśmy przyjmować o dowolnej porze dnia? Przekonajmy się.

Czy jedzenie owoców na noc jest zdrowe?

Jeśli wieczorem jesteś głodny, najlepiej zjedz jabłko. Bardzo często słyszymy to stwierdzenie. Mówiąc tak, mamy na celu zapełnienie żołądka niskokaloryczną i zdrową przekąską, która nie spowoduje odkładania się tkanki tłuszczowej. Jednak czy zjedzenie jabłka na noc rzeczywiście da taki efekt? Otóż nie. Myślenie, że zjedzenie jabłka przed snem jest dobrym wyborem, jest tak samo błędne jak przekonanie, że po zjedzeniu jabłka nie trzeba myć zębów. Dlaczego? Powód jest jeden – cukier. Cukier zawarty jest w każdym owocu. Jest to zdrowa forma cukru, zupełnie niepodobna do tego, którym słodzimy herbatę czy jaki dodajemy do wypieków. Cukier zawarty w owocach nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, jednak diabetycy powinni nieco na niego uważać. Jednak jeśli zjadamy owoce wieczorem, czy to jabłko, gruszkę, banana czy kiwi, obciążamy nasz układ trawienny, zamiast pozwolić mu na stopniowe wyciszanie i odpoczynek. Ponadto organizm potrzebuje trochę czasu, aby skutecznie rozłożyć cukier, który zawarty jest w owocach. W przeciwnym razie taki nieprzetrawiony cukier z nieszkodliwego stanie się bardzo szkodliwy i w konsekwencji odłoży się w ciele w formie tkanki tłuszczowej.

Czy korzystnie jest jeść owoce na śniadanie?

Śniadanie jest najlepszym momentem na zjedzenie owoców. Jest to ważne dla prawidłowego trawienia owoców. Posiłek, którym rozpoczynamy dzień, powinien nam dodawać energii i być bogaty w witaminy i składniki odżywcze. Jest to jeden z powodów, dla którego śmiało można jeść owoce na śniadanie. Drugim z powodów jest fakt, że zjadając owoce na śniadanie, dajemy organizmowi bardzo dużo czasu na przetworzenie i spalenie cukru zawartego w owocach. Należy jednak pamiętać, aby nie jeść jabłka na czczo ani też innych owoców na pusty żołądek. Idealnym momentem na włączenie owoców do diety jest drugie śniadanie. Jednak jeśli chcemy zjeść owoce również na pierwsze śniadanie, to połączmy je z jakimś innym produktem. Z powodzeniem wymieszają się one z jogurtem naturalnym bądź serkiem wiejskim, doskonałym pomysłem na śniadanie jest także owsianka z owocami. Duet ten od lat jest polecany przez lekarzy i dietetyków jako idealne śniadanie, pełne wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Sięgajmy więc po niego, aby dopieścić nasz żołądek.

O jakiej porze dnia najlepiej jeść owoce?

Każdy, mały i duży, doskonale wie, dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa. Dlatego też powinniśmy znaleźć odpowiednią porę dla owoców jako posiłku, aby dały nam one maksymalnie dużo korzyści. Najlepszym momentem na włączenie owoców do diety jest pierwsza połowa dnia. Starajmy się nie jeść owoców późnym popołudniem, a już szczególnie nie wieczorem. Owoce zjedzone w pierwszej połowie dnia dostarczają szybkiej dawki energii, która pobudza mózg do pracy i zwiększa jego wydajność. Dietetycy nie polecają jednak, aby spożywać owoce jako samodzielną przekąskę pomiędzy posiłkami z powodu tego, że może to powodować gwałtowne wahnięcie glukozy mogące być szokiem dla naszego organizmu. Zaleca się, aby owoce łączyć z produktami, które uczynią owocowy posiłek bardziej sycącym. Doskonałymi połączeniami jest wspomniana już wcześniej owsianka z owocami, jogurt naturalny z owocami czy musli z owocami. Uzbrojeni w tę wiedzę dajmy swojemu organizmowi bogactwo witamin zawarte w owocach, a podane w najlepszej i najbardziej korzystnej dla niego porze dnia.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi