Na czym polega dieta bananowa i jakie daje efekty?

jakie efekty daje dieta bananowa

Dieta bananowa jest stworzona dla wszystkich, którzy marzą o szczupłej sylwetce. W kilka dni pozwala zrzucić uporczywy tłuszczyk z brzucha lub innej części ciała, który nie pozwala wcisnąć się w ulubioną sukienkę. Dieta bananowa, szczególnie ta 3- i 7-dniowa, jest niskokaloryczna i wymaga sporej dawki samozaparcia i silnej woli.

Na czym dokładnie polega dieta bananowa?

Każdy kto szuka prostego i smacznego sposobu na odchudzanie, powinien spróbować diety bananowej. Opinie na jej temat są różne, co nie zmienia faktu, że wielu osobom pozwoliła zgubić zbędne kilogramy masy ciała. Stanowi ona dowód na to, że banany na diecie nie są zakazane. Została stworzona przez absolwenta studiów medycznych Hitoshi Wanatabe z Japonii. Polega ona na jedzeniu każdego dnia określonej liczby bananów i wyeliminowaniu z menu soli. Stosowanie tego sposobu odżywiania sprawia, że woda nie jest kumulowana w organizmie, a masa ciała spada. W popularyzacji tego sposobu odżywiania pomogła śpiewaczka operowa Kumiko Mori, która dzięki diecie bananowej schudła 7 kilogramów. Istnieją trzy warianty diety bananowej: trzydniowa, tygodniowa i miesięczna.

Trzydniowa dieta bananowa

Dieta bananowa 3-dniowa to najkrótsza i jednocześnie najbardziej restrykcyjna spośród wymienionych wariantów. Dieta bananowa, która trwa 3 dni polega na spożywaniu każdego dnia 3 bananów i wypijaniu 3 szklanek mleka. W tym czasie nie można zapomnieć o wodzie. Codziennie trzeba wypijać minimum 2 litry wody mineralnej niegazowanej. Zakłada się, że dieta ta pozwala zrzucić 3 kilogramy. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że do jego osiągnięcia potrzebne są jedynie 72 godziny. Bardzo ważne jest jednak, aby nie wydłużać czasu stosowania tego wariantu diety. Monodieta, mocno ograniczająca podaż energii, może prowadzić do wystąpienia, groźnego dla zdrowia, niedoboru substancji odżywczych.

Zasady stosowania siedmiodniowej i miesięcznej diety bananowej

Dieta bananowa 7-dniowa wygląda inaczej niż dieta bananowa 3-dniowa, jej jadłospis jest bardziej urozmaicony i co najważniejsze, bardziej kaloryczny. Poza tytułowymi bananami można w nim znaleźć płatki owsiane, sok owocowy, miód, wodę (1,5 litra dziennie), a nawet jabłka. Taka kombinacja pozwala pozbyć się 5 kilogramów, co jest imponującym wynikiem, szczególnie, gdy osiąga go kobieta o niewielkim wzroście.

Miesięczna dieta bananowa, to dieta którą można nazwać poranną. Polega na tym, że przez 30 dni na śniadanie je się dużego banana i wypija szklankę wody niegazowanej. W trakcie kuracji trzeba zrezygnować z picia alkoholu. Niedozwolone jest też jedzenie słodyczy. Poranna dieta bananowa wymaga ograniczenia spożycia nabiału, poza tym można na niej jeść w zasadzie wszystko.

Banany a odchudzanie

Wbrew panującej opinii, banany mogą wspomóc proces odchudzania. Jeden owoc, który po zdjęciu skórki waży 120 g ma około 114 kcal (95 kcal/100 g) i jest źródłem składników, które świadczą o doskonałej wartości odżywczej banana. Dużo ważniejsze niż kalorie są witaminy jakie znajdują się w miąższu, jest wśród nich witamina A, D, E, K. W bananie znaleźć można również wiele witamin rozpuszczalnych w wodzie, tj. C, B1 B2, PP, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy. Jedząc te owoce dostarczamy organizmowi potasu, miedzi, cynku, selenu, żelaza, manganu, jodu oraz fluoru.

Jadłospis w diecie bananowej

Dieta bananowa jest bardzo prosta. Skomplikowane przepisy nie są wyróżnikiem omawianej kuracji odchudzającej. Do przeprowadzenia 7-dniowej diety bananowej potrzebne jest:

  • 9 łyżek płatków owsianych
  • 1,5 banana
  • butelka niesłodzonego soku owocowego
  • 3 łyżeczki miodu
  • 2 małe jabłka

Wymienione składniki to wszystko, co się je w trakcie jednego dnia diety, która dzięki obecności owsianki w menu przypomina dietę owsianą. Jak przygotować owsiankę? Przepis nie jest skomplikowany. Wystarczy 3 łyżeczki płatków owsianych błyskawicznych połączyć ze szklanką soku, połową banana i łyżeczką miodu. Jest to danie, które spożywa się trzy razy na dzień – rano, w południe i na kolację. Dodatkowo na drugie śniadanie i podwieczorek można zjeść po małym jabłku.

Jakie są efekty diety bananowej i czy taka dieta jest skuteczna?

Pierwszoplanowym celem kuracji bananowej jest utrata zbędnych kilogramów. Z tego zadania dieta bananowa 3-dniowa, 7-dniowa i miesięczna wywiązuje się bez zarzutu. Gdy przestrzegane są wszystkie wymienione zasady, dieta pozwala schudnąć od 3 do 7 kilogramów, w zależności od liczby dni poświęconych kuracji. Dodanie aktywności fizycznej do codziennego harmonogramu sprawi, że utrata masy ciała będzie jeszcze większa. Co ważne, istnieją również inne zalety stosowania tej kuracji odchudzającej, a mianowicie niweluje ona zmęczenie i jest skutecznym panaceum na zmęczenie. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w miąższu witaminom z grupy B i potasowi. Ponadto kuracja zabija głód, w trakcie jej trwania nie myśli się obsesyjnie o jedzeniu, co ma miejsce przy innych dietach redukcyjnych. Dieta z bananów oczyszcza organizm z toksyn. Jest to zasługą płatków owsianych zawierających wysoki poziom błonnika pokarmowego pobudzającego układ pokarmowy do pracy.

Decydując się na dietę bananową należy pamiętać, że jest to monodieta, przez co nie dostarcza wszystkich składników odżywczych. Z tego powodu powinny ją stosować jedynie zdrowe osoby. Poza tym, nie jest ona polecana cukrzykom, gdyż podnosi poziom cukru we krwi.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi