Sok z brzozy – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania do jego stosowania

dawkowanie soku z brzozy

Sok z brzozy to panaceum na wiele dolegliwości. Jest to środek leczniczy o szerokich właściwościach leczniczych znany od stuleci, między innymi w Polsce. Jest łatwo dostępny, dzięki czemu bez większych trudności można zastosować terapię leczniczą za pomocą soku z brzozy. Jego używanie z reguły nie wiąże się z efektami ubocznymi, dlatego w większości przypadków można go stosować bez obaw.

Właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy, znany jest jako oskoła lub bzowina. Specjaliści uważają, że najbardziej wartościowy jest sok zebrany z pnia brzozy. Istnieje również możliwość, aby uzyskać sok z liści brzozy. Specyfik ten jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością. Można go również kupić w zwykłych supermarketach lub spróbować pozyskać na własną rękę.

Sok z brzozy to skuteczny lek, o tym, jak go zrobić, można przeczytać w wielu książkach i na stronach internetowych poświęconych naturalnym terapiom. Zbierany jest wczesną wiosną (w marcu i kwietniu), co nie przeszkadza pić go przez cały rok.

Sok z brzozy ma szerokie zastosowanie, dlatego jest bardzo popularnym naturalnym lekarstwem stosowanym w Polsce, Rumunii, na Łotwie. Sok z brzozy ma działanie, które znane jest też Białorusinom, Bułgarom, Czechom, Rosjanom, Ukraińcom. Kuracja sokiem z brzozy stosowana jest również na Węgrzech. Podnosi on poziom energii. Poza tym polecany jest osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy masy ciała.

Ponadto sok z brzozy jest dobry na odchudzanie, ponieważ reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Pomaga zwalczyć cellulit. Kuracja oczyszczająca z soku z brzozy pomaga wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru.

Znane właściwości lecznicze soku z brzozy

Sok z brzozy posiada liczne właściwości lecznicze. Jest skutecznym lekarstwem na choroby tarczycy. Działanie soku z brzozy mogą wykorzystać chorzy na reumatyzm, gdyż pomaga on  pokonać bóle stawów i dolegliwości będące konsekwencją uszkodzenia nerwu kulszowego. Specyfik ten pomaga uporać się z problemami układu moczowego. Sok brzozowy znalazł zastosowanie u pacjentów, w przypadku których potrzebna jest stymulacja procesu filtracji w przewodach moczowych. Sok z brzozy działa pozytywnie na nerki i jest dobry na kamienie nerkowe, zapobiega ich powstawaniu. Działa również przeciwnowotworowo. Mimo że nie potwierdziła tego medycyna konwencjonalna, zwolennicy soku uważają, że zapobiega powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Stosowany jest na grypę i infekcje grypopodobne. Sprawdza się w przypadku osób podatnych na zakażenia wirusowe. Z tego powodu sok z brzozy zalecany jest dla dzieci i osób starszych.

Na co jeszcze działa sok z brzozy? Jest lekiem na cukrzycę. Ułatwia leczenia wrzodów żołądka i anemii. Wystarczy wypić jedną jego szklankę, by dostarczyć organizmowi dzienną dawkę potasu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi. Ponadto, niektórzy naukowcy wykazali, że sok ten dzięki zawartości betuliny (wyciąg z kory brzozy), zapobiega miażdżycy. Pomaga także obniżyć poziom cholesterolu we krwi i chroni przed zawałem.

Sok z brzozy można stosować zewnętrznie, w formie okładów lub toniku. Nakładany na twarz sprawia, że skóra staje się lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna. Warto wiedzieć, iż sok z brzozy łagodzi trądzik. Można z niego zrobić płukankę. Sok z brzozy stosowany w ten sposób na włosy, zapobiega ich wypadaniu.

Dawkowanie i spożywanie soku z brzozy

W związku z tym, że sok z brzozy ma szerokie działanie lecznicze, wiele osób zainteresowanych jego użyciem zastanawia się, ile można wypić soku z brzozy dziennie? Otóż można go pić 3 razy (po ćwierć szklanki) w ciągu dnia, przez 2-3 tygodnie. Sok ten nie ma wyraźnego smaku, jako dodatku do niego można zastosować soku kokosowego lub żurawinowego. Dodaje się do niego również cytrynę lub sok malinowy. Tego rodzaju mieszanki powinny przypaść do gustu dzieciom, w przypadku który stosowanie jakichkolwiek leczniczych specyfików bywa nad wyraz trudne. Zwolennicy uważają, że sok z brzozy można pić będąc w ciąży i że jest dobry dla niemowląt. Warto jednak podkreślić, że przyszłe matki, kobiety karmiące piersią, jak i kilkumiesięczne dzieci z dużą ostrożnością powinny próbować tego specyfiku. Dawkowanie soku z brzozy dla dzieci powinno być mniejsze niż u dorosłych. Można go podawać, ale w niewielkiej ilości i najlepiej po 2. roku życia.

Sok z brzozy do picia nie powinien być ogrzewany, ponieważ wówczas może dojść do zniszczenia jego cennych właściwości zdrowotnych. Składniki mineralne i witaminy bezpowrotnie tracą swoje właściwości w temperaturze 40°C. Sok z brzozy należy przechowywać w szklanej butelce, nie dłużej niż 4 dni.

Bardzo istotne jest, aby podkreślić, że w trakcie kuracji sokiem z brzozy, najlepiej wyrzucić z menu kawę, herbatę i alkohol. Dobrze jest również na ten czas zrezygnować z mięsa, szczawiu, szpinaku i wędlin.

Przeciwwskazania do spożywania soku z brzozy

Sok z brzozy nie jest dla wszystkich. Powinny z niego zrezygnować osoby uczulone na pyłek brzozy. Nie jest on zalecany w przypadku pacjentów z niewydolnością układu moczowego. Picia soku z brzozy nie poleca się chorym posiadającym obrzęki wywołane niesprawnymi nerkami.

Skutki uboczne picia soku z brzozy

Sok z brzozy uchodzi za całkowicie bezpieczny lek, może jednak wywołać alergie. Trzeba przestać go spożywać, gdy na ciele pojawi się reakcja uczuleniowa w postaci pokrzywki, wysypki czy świądu. Skutkiem ubocznym terapii z użyciem soku z brzozy, mogą być nudności.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi