Sok z kartonika kontra sok z wyciskarki

sok z wyciskarki czy sok z kartonu

Doskonałość soków naturalnych polega na tym, że znajdziemy tam więcej witamin niż w sokach z kartonu. Świeżo wyciskane soki nie mają barwników czy konserwantów. Jeśli chodzi o te kupowane w sklepach są często dodatkowo słodzone czy też rozcieńczone wodą.

Sok, który kupujemy w sklepach niekiedy wykonywany jest koncentratu, dlatego nie ma takiej wartości. Wcześniej prowadzony jest proces pasteryzacji, a to będzie zabijało najważniejsze składniki takiego soku. Oczywiście na opakowaniu warto sprawdzić jakie są warunki przygotowania soku. Nigdy jednak nie sprawdzimy jakie owoce były używane do produkcji a tutaj jakość jest najczęściej marna, ponieważ w zakładach stosuje się takie działania, w których do soku wykorzystuje się uszkodzone spady, ponieważ nie ma już szans ich normalnie w inny sposób wykorzystywać.

Sprzęt do produkcji domowych soków

Wyciskarka to urządzenie, które skutecznie oddzieli dla nas sok od włóknistej masy. Takie urządzenie jest w stanie radzić sobie dosłownie z każdym surowcem. Nie ma problemu z owocami, twardymi warzywami czy liśćmi. Obecnie oferowane są nam różne urządzenia, których techniczne możliwości są oczywiście zróżnicowane. Poza wyciskarką są jeszcze sokowirówki, ale są one mniej efektywne. Przede wszystkim urządzenie działa na innej zasadzie i dlatego trzeba liczyć się z tym, że sprzęt nie przynosi nam takiej wartości odżywczej. Szybka praca sokowirówki prowadzi do tego, że sok jest spieniony, natleniony i dlatego traci niestety wiele cennych właściwości. Ale i tak będzie lepszy od tych kupowanych w kartonach.

sok z wyciskarki a sok z kartonika

Niektórzy używają sobie także blendera do przygotowania soków. To tańsze urządzenie, ale wymaga już siły oraz dokładności. Jeśli używamy blendera to raczej zamiast soku powstanie nam gęsta masa, która może się stać świetną podstawą do przygotowywania smacznych soków, musów czy koktajli owocowych. Niestety będzie to sprzęt niepraktyczny, gdy chodzi o liściaste warzywa. Obecnie są nam oferowane także specjalne wyciskarki do cytrusów, które są tańsze, ale tak jak mówi ich nazwa nie będą nam dawać innych możliwości poza wyciskaniem cytrusów. Niekiedy można także sok wycisnąć sobie przy użyciu tarki, miseczki i sitka z gazą. To rozwiązanie, które nie będzie od nas wymagało specjalistycznego sprzętu, ale będzie wiązało się raczej z tym, że pochłania sporo czasu. Dlatego nie wszystkim będzie to odpowiadało. W tym zestawieniu niezależnie od opinii najlepiej sprawdzają się jednak wyciskarki, które dają najwięcej wartości odżywczych przy dużej wydajności.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi